Śliwa Guitars

Wybór

Dlaczego właśnie

Gitara szyta na miarę


Tak wiele ochów i achów pada pod adresem customowych modeli kultowych marek gitarowych. Cóż to zatem jest customowy instrument? Jak sama nazwa wskazuje – szyty na miarę (ang. zwrot „custom made” tłumaczy się nie inaczej jak „zrobiony na miarę”). Customowy instrument został stworzony dla kogoś, kto dokładnie określił swoje preferencje. Ileż więc trzeba ograć instrumentów, żeby wiedzieć, co jest właśnie dla nas? Ja tkwię w tym tyglu poszukiwań już 35 lat. Mój custom? Widzę już na horyzoncie.

Dlaczego lepszym rozwiązaniem miałoby być zamówienie instrumentu, a nie kupno gotowego?

1

Klient otrzymuje gitarę, która spełnia potrzeby i oczekiwania w każdym aspekcie.

2

Klient ma współudział w tworzeniu instrumentu zarówno w kwestiach estetyki, jak również selekcji materiałów, włącznie z drewnem, czego nie oferuje żadna fabryka (nawet w przypadku instrumentów customowych).  Brzmienie danego egzemplarza może być kreowane przez wiele aspektów – nie tylko wielkość pudła i rodzaj drewna, ale i grubość płyty rezonansowej, tyłu i boczków, rodzaj ożebrowania, rodzaj usztywnienia szyjki itd. Najbardziej doświadczeni lutnicy potwierdzą , jak często zdarza się, że kawałki drewna nawet z tej samej kłody potrafią inaczej zabrzmieć w instrumencie. Drewno bywa zaskakujące.

3

Są elementy, których nie sposób zażyczyć sobie w seryjnie produkowanym instrumencie, takie jak podcięcie na dłoń (semi cutaway – alternatywa cutawaya), spocznik ramienia (arm bevel), dodatkowy otwór rezonansowy (sound port) w gitarach akustycznych, a usztywniacze szyjki z włókna węglowego, inkrustacje, wydrążenia w deskach w celu obniżenia wagi itp. również w pozostałych instrumentach.

4

Komfortowy gryf. Zarówno promień podstrunnicy jak i grubość i szerokość szyjki, rozmiar progów czy menzura mogą być indywidualnie dobrane do upodobań.

5

Jest dyshonorem dla lutnika jeśli odbierany instrument pobrzękuje na progach lub co gorsza nie stroi, co niestety zdarza się w masowej produkcji.

6

Użyte podzespoły są sprawdzonej i gwarantowanej jakości.

 

Zanim zamówisz gitarę szytą na miarę

Odpowiedz sobie na 3 pytania

Jeśli marzysz o instrumencie, który miałby dać Ci unikalność w brzmieniu, wyglądzie, kombinacji rozwiązań nie do odnalezienia w seryjnym egzemplarzu, powinieneś zadać sobie 3 pytania.

Jakiego rodzaju brzmienia poszukujesz?
Tak naprawdę jest to pytanie o gatunek muzyki, którą chcesz wykonywać, o przystawki, jakich do tej pory używałeś (sprawiły dobre czy złe wrażenie?), o artystów będących dla Ciebie inspiracją aż w końcu o to, jakie połączenia drewna należą do Twoich ulubionych.
Jaki gryf odpowiada Ci najbardziej?
To pytanie o dotychczasowe wrażenia dotyczące menzury, grubości i kształtu szyjki, szerokości podstrunnicy, o to, jaki owal podstrunnicy byłby najlepszy (może łączony – inny na początku, a inny na końcu), wreszcie o najbardziej komfortowy rozmiar progów.
Jaki wygląd i rozmiar sprawi Ci najwięcej zadowolenia?
W gitarach akustycznych wielkość pudła ma duży wpływ na brzmienie instrumentu. W elektrycznych i basowych zdecydowanie mniejszy. Może lubisz widok słojów drewna, a może wolisz metaliczny lakier? Dobrze jest wiedzieć jaki wygląd ma mieć osprzęt. Warto też upewnić się czy pięknie wyglądający mostek lub klucze nie są z kiepskiej jakości materiałów i nie zaważą na utracie brzmienia pieczołowicie wcześniej dobranych materiałów.

Na te pytania ktoś zawsze musi znać odpowiedzi. Producenci znajdują je bez konsultacji z Tobą, jedynie domyślając się Twoich potrzeb. Jeśli chcesz i sobie, i mnie ułatwić życie, znaj odpowiedzi przynajmniej na część z nich zanim zaczniemy wypełniać formularz.

 

W 5 krokach

Jak zamówić instrument?

  1. Odpowiedzieć sobie na „3 pytania” (można dopytać, najlepiej drogą mailową o te, w których są wątpliwości)
  2. Dokonać wyboru na podstawie Cennika i ustalić termin realizacji
  3. Wpłacić bezzwrotną zaliczkę.
  4. Dostarczyć materiały własne, które miałyby być użyte
  5. Uzbroić się w cierpliwość