Choice

Why

Made-to-measure guitar

Tak wiele ochów i achów pada pod adresem customowych modeli kultowych marek gitarowych. Cóż to zatem jest customowy instrument? Jak sama nazwa wskazuje – szyty na miarę. Customowy instrument został stworzony dla kogoś, kto dokładnie określił swoje preferencje. Ileż więc trzeba ograć instrumentów, żeby wiedzieć, co jest właśnie dla nas? Ja tkwię w tym tyglu poszukiwań już 35 lat. Mój custom? Widzę już na horyzoncie.

Dlaczego lepszym rozwiązaniem miałoby być zamówienie instrumentu, a nie kupno gotowego?

1

Klient otrzymuje gitarę, która spełnia potrzeby i oczekiwania w każdym aspekcie.

2

Klient ma współudział w tworzeniu instrumentu zarówno w kwestiach estetyki, jak również selekcji materiałów, włącznie z drewnem, czego nie oferuje żadna fabryka (nawet w przypadku instrumentów customowych).  Brzmienie danego egzemplarza może być kreowane przez wiele aspektów – nie tylko wielkość pudła i rodzaj drewna, ale i grubość płyty rezonansowej, tyłu i boczków, rodzaj ożebrowania, rodzaj usztywnienia szyjki itd. Najbardziej doświadczeni lutnicy potwierdzą , jak często zdarza się, że kawałki drewna nawet z tej samej kłody potrafią inaczej zabrzmieć w instrumencie. Drewno bywa zaskakujące.

3

Są elementy, których nie sposób zażyczyć sobie w seryjnie produkowanym instrumencie, takie jak podcięcie na dłoń (semi cutaway – alternatywa cutawaya), spocznik ramienia (arm bevel), dodatkowy otwór rezonansowy (sound port) w gitarach akustycznych, a usztywniacze szyjki z włókna węglowego, inkrustacje, wydrążenia w deskach w celu obniżenia wagi itp. również w pozostałych instrumentach.

4

Komfortowy gryf. Zarówno promień podstrunnicy jak i grubość i szerokość szyjki, rozmiar progów czy menzura mogą być indywidualnie dobrane do upodobań.

5

Jest dyshonorem dla lutnika jeśli odbierany instrument pobrzękuje na progach lub co gorsza nie stroi, co niestety zdarza się w masowej produkcji.

6

Użyte podzespoły są sprawdzonej i gwarantowanej jakości.

 

Zanim zamówisz gitarę szytą na miarę

Odpowiedz sobie na 3 pytania

Jeśli marzysz o instrumencie, który miałby dać Ci unikalność w brzmieniu, wyglądzie, kombinacji rozwiązań nie do odnalezienia w seryjnym egzemplarzu, powinieneś zadać sobie 3 pytania.

Jakiego rodzaju brzmienia poszukujesz?
Tak naprawdę jest to pytanie o gatunek muzyki, którą chcesz wykonywać, o przystawki, jakich do tej pory używałeś (sprawiły dobre czy złe wrażenie?), o artystów będących dla Ciebie inspiracją aż w końcu o to, jakie połączenia drewna należą do Twoich ulubionych.
Jaki gryf odpowiada Ci najbardziej?
To pytanie o dotychczasowe wrażenia dotyczące menzury, grubości i kształtu szyjki, szerokości podstrunnicy, o to, jaki owal podstrunnicy byłby najlepszy (może łączony – inny na początku, a inny na końcu), wreszcie o najbardziej komfortowy rozmiar progów.
Jaki wygląd i rozmiar sprawi Ci najwięcej zadowolenia?
W gitarach akustycznych wielkość pudła ma duży wpływ na brzmienie instrumentu. W elektrycznych i basowych zdecydowanie mniejszy. Może lubisz widok słojów drewna, a może wolisz metaliczny lakier? Dobrze jest wiedzieć jaki wygląd ma mieć osprzęt. Warto też upewnić się czy pięknie wyglądający mostek lub klucze nie są z kiepskiej jakości materiałów i nie zaważą na utracie brzmienia pieczołowicie wcześniej dobranych materiałów.

Na te pytania ktoś zawsze musi znać odpowiedzi. Producenci znajdują je bez konsultacji z Tobą, jedynie domyślając się Twoich potrzeb. Jeśli chcesz i sobie, i mnie ułatwić życie, znaj odpowiedzi przynajmniej na część z nich zanim zaczniemy wypełniać formularz.

 

W 5 krokach

Jak zamówić instrument?

  1. Odpowiedzieć sobie na „3 pytania” (można dopytać, najlepiej drogą mailową o te, w których są wątpliwości)
  2. Dokonać wyboru na podstawie Cennika i ustalić termin realizacji
  3. Wpłacić bezzwrotną zaliczkę w wysokości 1500 PLN
  4. Dostarczyć materiały własne, które miałyby być użyte
  5. Uzbroić się w cierpliwość